Bombardıman Böceği ve Karıncalar.

Bombardıman Böceği ve Karıncalar!


Dünya üzerinde bir çok böcek türü vardır. Özellikle benim en çok ilgi duyduğum böcek türü ise karınca'dır🐜 Kişi başına bir insana binlerce karınca eşdeğer olduğunu ilk öğrendiğim de benim binlerce karıncam nerede diye düşünmüyor değildim. Çocuk aklı işte ne yaparsınız. 

Karıncalar her ihtiyacını grup halinde yapmaları her zaman ilgimi çekmiştir. Belki sizlerde bir parkın köşesinde, her hangi bir kaldırımda veya bir ağacın dibinde ekip halinde çalıştıklarını görmüş olabilirsiniz. Hepsinin görevleri var ve sadece o görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle yaylada çam ağacının dibinde izlemeyi ben çok severim. Birde solucanlar veya diğer böcek türlerine saldırması yokmu aksiyon filmi gibi her kulvarda saldırmaya çalışmaları gerçekten etkileyici. Tamda canlı belgesel tadında keşke biz insanlarda birbirimize yardımcı olsak herşeyi ekip halinde yapıp birlikte zafere ulaşa bilsek. 


Karıncaların karşı koyamadığı bir böcek türü varmıdır. Diye bir ara araştırma yaptım. Tabi bir çok sonuç çıktı. Fakat içlerinden sadece bir tanesi benim dikkatimi çekti. Elini kolunu sallayarak karıncaların arasından geçiyor. Kendi kendime dedim ki kim bu aslan parçası karıncalara gider yapıyor.


Bombardıman Böceği 

Bombardıman Böceği isminden de anlaşılacağı üzere kendisi bomba uzmanı. Bu böceğin arkasında bulunan hazne de hidrojen peroksit ve hidrokinon kimyasal salgılar buda tepkimeye girmesini sağlar. Hidrojen ve oksijen salarak hidrokinonun benzokinona oksidasyonunu kolaylaştırır. Reaksiyon oldukça şiddetlidir ve salgılanan kimyasalın sıcaklığı 100 dereceyi bulmaktadır. Karıncaların baş düşmanı, bombardıman olayı olmazsa iki dakikada helak ederlerdi yoksa. Bombardıman Böcekleri yumurtlayarak çoğalırlar. Nemli, yeşil alanları tercih ederler ve etçil hayvanlardır. Evcil olarak besleyenler de varmış. Satışı da mevcut olan bu böceğin insan eline düşmesi çok acı.


5 yorum:

 1. pazartesi günü ağaç ev sohbeti konusu bulup sen yazmak ister misin? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok isterim ama işlerim biraz yoğun şimdi bir aksilik çıkmasını istemem o yüzden birdahiki sefere olursa sevinirim 🙂✏️

   Sil
 2. yorum yapmıştım, spama da bir bak istersen, ağaç evi yazmak ister misin, diye :)

  YanıtlaSil
 3. Bombardıman böceğini de ilk defa duyuyorum. Literatüre de böyle geçmemiştir herhalde. :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.